A napokban megpecsételődni látszik a jelzáloghitelesek sorsa. Ha csak a kormány valódi megmentésben nem gondolkodik. Ma divat szidni a bankokat amiatt, hogy aljas módon leveszik a hiteleseket. Azt gondolom, hogy most már egy valódi párbeszédet kell elindítani, egymás köpködése helyett. Az állam a deficit csökkentésének érdekében bevezette a bankadót. Ezzel mintegy felmentve a bankokat a további tárgyalások alól. Arról nem beszélve, hogy a biztosítókra is kivetették ezt a büntető adót, pedig ők nem kaszáltak a hiteleken. A bankok joggal hiszik, hogy ők már mindent megtettek, befizették az adót, köszönik szépen többet nem adhatnak. Az állam bekasszíroz a bankoktól kb 150 milliárd forintot. A jelzáloghitelek értéke 4296 milliárd Forint volt tavaly októberben(KSH). A MNB szerint ennek a 70%-a devizahitel. Ez Kb.:3007 milliárd. Nem ismerem az eurós hitelek arányát, de én most önhatalmúlag ezt 10%-ban határozom meg. Ezek szerint a Svájci frankos és japán yenes hitelek értéke 2700 milliárd forintot tesz ki. Engedjétek meg, hogy számoljak egy kicsit. Élő példával számolok.
Felvett hitel: 155.314 CHF 24 230 000 Ft (1CHF=156 Ft)
Kamat: 6,09%
A banki költség (kamat, kezelési költség) havonta: 800 CHF
A kezdeti költség és a mai költség közötti különbség: (156 - 240) 760 ezer/év
Ez a plusz költség a teljes hitelre vetítve: 3,1%
Ha a bankok megszüntetnék a kezelési költség CHF-ben történő számítását, ebből megtérülne kb.: 0,5%
Az állam csak a bankoktól a teljes hitel állomány 5,5%-át szedi be bankadó formájában. Ha ennek az összegnek a felét erre fordítaná, megtérülne kb.: 2,75%
Ez a két összeg már több mint a teljes hiány. Ha bankok, csak egy százalékot engednének a kamatból, mindenki felsóhajtana.
És akkor még nem beszéltünk a tőkéről.
A kormány által felkínált megoldási lehetőség, valójában semmire sem megoldás. Kapok a banktól egy négy évig folyamatosan folyósított hitelt, amit utána kamattal növelten vissza kell fizetnem. Ma látjuk, hogy előre megjósolhatatlan a svájci Frank az árfolyama. Ha véletlenül mához képest négy év alatt csökken akkor szerencsénk van, mert viszonylag kis érték halmozódik fel. Ha még növekszik, akkor csak elhalasztottuk az árverezést. Sajnos a kormány és a bankok nem sokat törték a fejüket ezen a megoldáson. Ha tették volna, akkor találhattunk volna hatékonyabb és akár végleges megoldást az enyhítésre. Az államnak is érdeke a megoldás és a bankoknak is. A banknak is, mert nekik nem kell ház, vagy lakás, hanem pénz kell. Ilyen megoldással nem lesz pénz, csak bedőlt hitelek. Legfeljebb nem most, hanem négy év múlva.
Jó lenne, ha a nálam sokkal okosabb emberek végre őszintén akarnák a megoldást. Mindenki őszintén megköszönné.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.